ibrahimi
12 دی 1401 - 16:37

دیدار معاون رئیس جمهور با سران برخی کشورها/ حسینی: فصل تازه‌ای در راستای منافع ایران و برزیل گشوده خواهد شد

معاون پارلمانی رئیس جمهور که برای شرکت در مراسم تحلیف لولا داسیلوا رئیس جمهور جدید برزیل به این کشور سفر کرده، دیدارها و رایزنی‌هایی با سران و مقامات ارشد کشورهای مختلف داشت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور که برای شرکت در مراسم تحلیف لولا داسیلوا رئیس جمهور جدید برزیل به این کشور سفر کرده است، در راستای سیاست متوازن دیپلماتیک دولت سیزدهم، دیدارها و رایزنی‌های فشرده ای با سران و مقامات ارشد کشورهای مختلف داشت.

معاون پارلمانی رئیس جمهور عصر روز یکشنبه به وقت محلی در برازیلیا پس از حضور در صحن عمومی کنگره برزیل و شرکت در مراسم تحلیف و سوگند لولا داسیلوا به کاخ ریاست جمهوری این کشور رفت و در دیدار با لولا، ظرفیت ها و راه های توسعه مناسبات و همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی قرار داده و بر تقویت و تعمیق سطح روابط دو کشور تاکید کرد.

در این دیدار آقای داسیلوا ضمن اشاره به سفر گذشته خود به تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و از جایگاه برجسته ای برخوردار است و ما بدنبال تقویت و توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی و سیاسی با تهران هستیم.

رئیس جمهور برزیل تصریح کرد: فضای سیاسی کنونی حاکم بر دو کشور را مهیای توسعه همکاری های همه جانبه می دانم و تصمیم داریم از این شرایط برای توسعه روابط  در زمینه های مختلف استفاده کنیم.

 حسینی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام و تبریک گرم و صمیمی آیت الله رئیسی به ایشان، گفت: ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران از موفقیت شما در انتخابات خرسند هستند و اطمینان داریم با دیدار روسای دو کشور، فصل تازه‌ای در راستای منافع دو ملت و ملت های منطقه با تقویت روزافزون روابط دو کشور گشوده خواهد شد. 

معاون رییس جمهور کشورمان تاکید کرد: تهران، کشور برزیل را یکی از محورهای اصلی توسعه روابط با کشورهای آمریکای جنوبی می داند.

 سید محمد حسینی معاون رئیس جمهور کشورمان همچنین در حاشیه مراسم تحلیف، دیدار و گفتگوهای جداگانه ای با اشتاین‌مایر رئیس جمهور آلمان، ماریو عبده بنیتس رئیس جمهور پاراگوئه، گابریل بوریک رئیس جمهور شیلی، گوستاو پترو رئیس جمهور کلمبیا، لوئیس آرسه رئیس جمهور بولیوی، همچنین رئیس جمهور سورینام، فلیکس یلوآ معاون رئیس جمهور السالوادور، رالف گونسالوس نخست وزیر  سنت وینسنت، سالوادر معاون رئیس جمهور کوبا، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان، چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه و ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین داشت که در آنها موضوعات مربوط به روابط دوجانبه مطرح گردید.

 حسینی در دیدار سالوادور معاون رئیس جمهور کوبا بر تقویت روابط دو کشور با توجه به ظرفیت های بالای موجود در عرصه بیوتکنولوژی، واکسن و بهداشت اشاره کرد و خواستار گسترش بیش از پیش روابط دو کشور شد.

 معاون رئیس جمهور کوبا نیز با استقبال از توسعه روابط بر افزایش سطح تماس ها و گفتگوها برای تقویت روابط و گشودن عرصه های جدید برای همکاری های متقابل تاکید کرد.

حسینی همچنین در دیدار  با پترو رئیس جمهور کلمبیا با اشاره به دیدار قبلی در آغاز ریاست جمهوری وی بر ضرورت آغاز فصل جدید روابط دو کشور تاکید کرد.
 پترو، رئیس‌جمهور کلمبیا نیز با تشکر از حضور نماینده ایران در مراسم تحلیف خود در مرداد ماه گذشته، از تمایل کشورش برای تقویت روابط دوجانبه سخن گفت. 
دکتر حسینی همچنین در  دیدار فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان ضرورت ادامه گفتگوهایی که بواسطه عراق آغاز شده بود را یادآوری کرد.

 وزیر خارجه عربستان هم بر این نکته تاکید داشت که مصمم هستیم شرایط و نگرانی های موجود را  یک به یک مورد بحث قرار داده تا بتوان به نتیجه رسید وی  تصریح کرد: نوع روابط دو کشور بر منطقه تاثیر گذار است.

 معاون رئیس جمهور کشورمان همچنین در دیدار  فلیکس یلوآ معاون رئیس جمهور السالوادور ضمن دعوت ایشان برای سفر به جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کشورمان برای همکاری های دوجانبه و بین المللی با این کشور خبر داد.

معاون رئیس جمهور السالوادور ضمن اظهار علاقمندی برای سفر به ایران ، از آمادگی کشورش برای تقویت و توسعه همکاری ها با تهران خبر داد.

تاکید بر تقویت مناسبات دو کشور، دعوت به دیدار سران، بررسی راه های توسعه فعالیت های اقتصادی فرهنگی و سیاسی و برداشتن گام های جدید در روابط دو جانبه و منطقه ای و گفت‌وگوهای سازنده میان مقامات دو کشور  محورهای اصلی سایر دیدارهای دیپلماتیک حسینی بود.

نشست با اعضای سفارت ج.ا.ا در برازیلیا و گفتگو ها با مقامات ارشد برزیل از دیگر برنامه های این سفر بود.

منبع: فارس
شناسه خبر: 950355